Malediwy - wakacje już od 3339 zł

Na wakacje: Malediwy

Przewodnik turystyczny: Malediwy

Częściowe zachmurzenie
28°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
47%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
18 km/h259°
Państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, ok. 700 km na zachód od Sri Lanki. Koralowe atole składające się na Malediwy tworzą podłużny archipelag ciągnący się na przestrzeni ponad 800 km. Podział administracyjny kraju jest dość skomplikowany i mylący – znajduje się tu 20 regionów administracyjnych zwanych atolami. Jednak rzadko pokrywają się one z naturalnymi atolami koralowymi, których jest 26. Najbardziej popularne wśród turystów są Atole Centralne, zwłaszcza Północne Male, gdzie znajduje się stolica kraju – Male. Atole Północne oraz Atole Południowe nie są jeszcze tak dobrze rozwinięte turystycznie, jednak urokiem oraz wspaniałymi krajobrazami nie odbiegają od tych najbardziej popularnych regionów. Oprócz egzotycznej przyrody Malediwy oferują także historię oraz zabytki – głównie ruiny buddyjskich kapliczek i monastyrów oraz meczety, które pojawiły się tu wraz z arabskimi najeźdźcami. Piaszczyste plaże, egzotyczna fauna i flora, krystalicznie czysta woda oraz orientalna kultura – wszystko to sprawia że Malediwy są doskonałym miejscem zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i dla tych, którzy pragną spokojnego odpoczynku.

Regiony

 • Północne Atole – to rewelacyjne miejsce dla osób chcących odpocząć od zgiełku i tłumów, gdyż nie wykształciła się jeszcze tam infrastruktura turystyczna.
 • Centralne Atole – to najczęściej odwiedzane miejsce przez płetwonurków ze względu na niesamowite podwodne widoki. Tu także znajduje się najczęściej odwiedzany Atol Male, na którym znajduje się stolica kraju, będąca w zasadzie jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.
 • Południowe Atole - zachwycają swoją egzotyczną i osobliwą przyrodą, a w szczególności pięknymi białymi plażami oraz nieskazitelnie czystą i lazurową wodą.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Male, Hithadhoo, Fuvammulah, Kulhudhuffushi, Thinadhoo.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Islamic Centre, Huskuru Miskiiy, Muzeum Narodowe w Male, Mulee-Aage.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Haa Alifu Atol, Baa Atol, Alifu Alifu Atol, Alifu Dhaalu Atol, Kaafu Atol, Gaafu Alifu Atol.

Geografia i przyroda

Melediwy to archipelag położony na Oceanie Indyjskim, na południowy-zachód od Półwyspu Indyjskiego. Składa się z ok. 1 300 niewielkich koralowych wysp. Powstałe praktycznie w całości z korali porastających grzbiet podmorskiego łańcucha wulkanicznego. Malediwy są wyspami ściśle nizinnymi, najwyższe wzniesienie nie przekracza 5 m n.p.m. Archipelag składa się nie tylko z wysp koralowych ale również z piaszczystych łach i wynurzonych fragmentów raf koralowych. Atole Południowe i Centralne znajdują się w strefie klimatu równikowego, natomiast Atole Północne w strefie klimatu podrównikowego. Melediwy cechują się wysokimi stałymi temperaturami o niewielkich dobowych wahaniach. W centralnej i południowej części archipelagu temperatura w ciągu roku oscyluje w granicach 26°C – 30°C natomiast na północy 24°C - 32°C. Na temperaturę powietrza ogromny wpływ mają monsuny wiejące z północnego-zachodu i południowego-wschodu. Dominującą formacją roślinną na wyspach są lasy tropikalne, które zajmują 3% powierzchni kraju.

Historia

Pierwszymi osadnikami na archipelagu byli buddyści pochodzący ze Sri Lnki i południowych Indii. Ok. roku 1100 rządy na wyspach zaczęli sprawować sułtaniz dynastii Didi, którzy rządzili krajem do 1968 roku. Z biegiem lat islam zaczął coraz silnie zakorzeniać się i tym samym wyparł pierwotną religię – buddyzm. W XVI wieku władzę na wyspie chcieli przejąć Portugalczycy, w XVII wieku Holendrzy jedynka udało się do dopiero Brytyjczykom w 1887 rok. Malediwy do połowy XX wieku stały się protektoratem brytyjskim. W 1965 roku archipelag odzyskały niepodległość, najpierw jako sułtanat a potem jako republika Malediwy. W 1982 roku stały się członkiem Wspólnoty Narodów. Od 1978 roku dyktatorką władzę sprawuje Maumoon Abdul Gayoom.

Sport i rekreacja

 • Maledywy są miejscem często odwiedzanym przez płetwonurków oraz amatorów nurkowania. Mieści się tam wiele szkół nurkowania, jednak co najważniejsze, wody Oceanu Indyjskiego są niezwykle ciepłe, co uprzyjemnia podziwianie podwodnego świata.
 • Łowienie ryb jest jedną z ulubionych i najprzyjemniejszych atrakcji odpoczywających na wyspch turystów. Doskonałą opcją jest wypożyczenie tradycyjnej, malediwskiej łodzi i wybranie się w kilkudniowy rejs wędkarski, gdzie masa podziwiać różnobarwne ryb i inne zwierzęta wodne.
 • Sporty wodne jak żeglarstwo, windsurfing i surfing są na archipelagu bardzo popularne, dlatego miłośnicy tych sportów na pewno nie będą się nudzić. Do tego piękne widoki i niezwykle ciepła woda spowodują, że nikt nie będzie chciał stamtąd wyjechać.
 • Malediwy to kilkaset wysepek które najlepiej zwiedzać łodzią. Takie wycieczki organizowane są w dwojaki sposoby: jako ucieczka od ludzi z piknikami i kolacjami na opuszczonych plażach oraz pełne przygód i adrenaliny eskapady wraz z trekkingiem po lokalnej dżungli.
 • W zawiązku z tym, że Malediwy są jednym z pięciu miejsc na świecie, gdzie warunki do obserwowania delfinów są najlepsze, dlatego też niezwykle popularne stały się wyprawy łodziami w celu podziwiany tych pięknych zwierząt.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia malediwska (MVR), 1USD = 12,8 MVR, 1 EUR = 17,2 MVR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie jest wymagana dla obywateli Polski.
 • Czas – czas polski plus 4 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Malediwy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  47%
  wilgotność:
  71%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  258°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  17:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  240°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  17:50
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  6.4 mm
  wiatr:
  262°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  17:50
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.29°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  279°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  17:50
 • Intensywne opady deszczu
  min.26°C max.27°C
  opady:
  43.9 mm
  wiatr:
  271°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  17:50

Malediwy - klimat w Malediwy