Male - wakacje już od 2379 zł

Na wakacje: Male, Malediwy

Przewodnik turystyczny: Malediwy/ Centralne Atole/ Kaafu Atol/ Pn. Atol Male/ Male

Częściowe zachmurzenie
30°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
7 km/h280°
Stolica Republiki Malediwskiej położona jest w Atolach Centralnych. Obecnie miasto, które liczy sobie prawie 400 tysięcy mieszkańców (mieszka tu prawie 1/3 populacji kraju), zajmuje niemal całą powierzchnię wyspy. Jeszcze do niedawna w Mahe można było podziwiać wspaniały pałac, będący niegdyś siedzibą królów. Niestety wraz z obaleniem monarchii w latach 60-tych XX wieku, niestety runęła także dawna siedziba władców. Obecne władze miasta wkładają wiele wysiłku w zabezpieczenie miasta przed niszczącym działaniem oceanu.

Geografia i przyroda

Male, stolica Malediwów, leży w atolu Male Północne. Miasto zajmuje niemal całą powierzchnie wyspy, która otoczona jest betonowych falochronie co ma zapobiegać zalaniu miasta przez Ocean Indyjski. Wyspa leży w strefie klimatu tropikalnego, pora deszczowa trwa od maja do grudnia, gdzie średnia suma opadów wynosi ok. 180 mm. Pozostałe miesiące to pora sucha o średnie sumie opadów 36 mm. Na wyspie temperatury panujące przez cały rok nie podlegają dużym wahaniom. Średnia temperatura stycznia wynosi 29°C a średnia temperatura lipca 32°C.

Historia

Lud drawidyjski jako pierwszy, w czasach średniowiecznych, osiedlił się na terenie dzisiejszego Male. Trudnili się w połowie tuńczyków, lud ten nie posiadał król, społecznością rządzili naczelnicy. Pewnego dnia do Atolu Male z północy dopłyną statek z księciem Koimala. Osiedlił się on na mieliźnie nieopodal miejsc gdzie tubylcy łowili tuńczyki. Z biegiem czasu wyspiarze przejęli zasady oc księcia, a on kazał wybudować pałac. Od tamtej pory miasto nosi nazwę Male. Współcześnie miasto zostało założone jako faktoria handlowa przez Portugalczyków w XVI wieku. Od XVII wieku zaczęły pojawiać się pierwsze „domy handlowe” oraz pierścień fortyfikacji obronnej. Wielki rozwój miasta zaczął się od 1930 roku kiedy to powstały pierwsze banki, szkoły i urzędy. Obecnie miasto utrzymuje się z turystyki.

Atrakcje

 • Islamic Centre – jest to najbardziej imponującą pod względem architektonicznym gmachu w stolicy Male.
 • Huskuru Miskiiy – jest to XVII – wieczny meczet zbudowany przez sułtana Ibrahima Iskandhar.
 • Muzeum Narodowe – mieści się w pozostałościach po dawnym pałacu sułtana.
 • Mulee-Aage – pałac usytuowany naprzeciwko Huskuru Miskiiy, Mulee-Aage, zbudowany w 1906 roku przez sułtana Mohameda Shamsuddeen II, obecnie mieści się tam Kancelaria Prezydenta.
Section: <Sport >
 • Doskonałe warunki do nurkowania, przejrzysta woda i niezwykle bogata fauna wodna zachwycą każdego.
 • Łowienie ryb jest jedną z ulubionych i najprzyjemniejszych atrakcji odpoczywających na wyspch turystów. Doskonałą opcją jest wypożyczenie tradycyjnej, malediwskiej łodzi i wybranie się w kilkudniowy rejs wędkarski, gdzie masa podziwiać różnobarwne ryb i inne zwierzęta wodne.
 • Sporty wodne jak żeglarstwo, windsurfing i surfing są na archipelagu bardzo popularne, dlatego miłośnicy tych sportów na pewno nie będą się nudzić. Do tego piękne widoki i niezwykle ciepła woda spowodują, że nikt nie będzie chciał stamtąd wyjechać.
 • Malediwy to kilkaset wysepek które najlepiej zwiedzać łodzią. Takie wycieczki organizowane są w dwojaki sposoby: jako ucieczka od ludzi z piknikami i kolacjami na opuszczonych plażach oraz pełne przygód i adrenaliny eskapady wraz z trekkingiem po lokalnej dżungli.
 • W zawiązku z tym, że Malediwy są jednym z pięciu miejsc na świecie, gdzie warunki do obserwowania delfinów są najlepsze, dlatego też niezwykle popularne stały się wyprawy łodziami w celu podziwiany tych pięknych zwierząt.

Plaże

 • Raalhugandu – plaża w południowo-wschodniej części Male.

Gastronomia

Kuchnia w Male jest wynikiem skrzyżowania się różnych kultur, m.in. arabskiej, indyjskiej i afrykańskiej. Dzięki temu na stołach można znaleźć przysmaki charakterystyczne dla różnych obszarów kulturowych. Podstawowymi składnikami kuchni na Malediwach jest ryż, który pochodzi z kuchni azjatyckiej oraz curry, który pochodzi z Indii. Aromatyczne przyprawy są cechą charakterystyczna tamtejszej kuchni. Restauracje oferują potrawy znane na całym świecie, natomiast najpopularniejsze podawanymi deserami są regionalne owoce, np banany. Słynnym alkoholem jest rum, podawany w najróżniejszej postaci.

Zakupy

W mieście można kupić praktycznie wszystko, począwszy od odzieży, biżuterii, perfum i kosmetyków poprzez zegarki i elektronikę a skończywszy na rybach w puszce. Do głównych pamiątek w które można się zaopatrzyć są "thudu kun" – maty tkane przez lokalna ludność z naturalnych włókien oraz drewniane miniaturowe "dhonis". Chaandhanee Magu to najlepsze miejsce na zakupy pamiątek, dawniej znane jako Bazar Singapur ze względu na przywożone z Singapuru towary. Natomiast na Majeedhee Magu można kupić dosłownie wszystko o czym sobie człowiek zamarzy. Trzeba jednak pamiętać, że wywożenie wyrobów ze skorupy żółwia, czarnych pereł, muszli ostryg i czerwonego koralowca jest zabronione.

Życie nocne

Maledywy ze względu na to, iż krajem muzułmańskim zalecane jest przestrzeganie norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Jednak turyści nie mają możliwości kontaktu z miejscową ludnością muzułmańską. W każdym hotelu i restauracji można mile spędzić czas w gronie swoich znajomych lub poznać kogoś nowego. Tradycyjna muzyka, przepiękne widoki oraz świetny klimat sprawia iż ludzie są szczęśliwi i skorzy do zabawy.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia malediwska (MVR), 1USD = 12,8 MVR, 1 EUR = 17,2 MVR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie jest wymagana dla obywateli Polski.
 • Czas – czas polski plus 4 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Male, Malediwy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  53°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  18:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  62°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  18:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  41°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  51°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  68°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  18:19

Male - klimat w Malediwy