Północne Atole - wakacje już od 3339 zł

Na wakacje: Północne Atole, Malediwy

Przewodnik turystyczny: Malediwy/ Północne Atole

Umiarkowane opady deszczu
29°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h180°
Ta część Malediwów nie jest tak popularna jak choćby położony nieco na południe Kaafu Atol, gdzie znajduje się stolica kraju, jednak tutejsze krajobrazy oraz roślinność niczym nie odbiegają od pozostałych regionów. Niewykształcona jeszcze infrastruktura turystyczna sprawia, że rejon ten nie został jeszcze w pełni doceniony. Północne Atole to świetne miejsce dla osób szukających spokojnych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Miłośnicy orientalnej historii powinni zobaczyć atole Haa Dhaalu oraz Shaviyani, gdzie znajduje się sporo buddyjskich kapliczek oraz ruiny meczetów.

Regiony

 • Haa Alifu Atol – najbardziej na północ wysunięty administracyjny region Maledywów, składa się z 42 wyspy, z czego jedynie 16 jest zamieszkałych.
 • Haa Dhaalu Atol – w skład administracyjnego atolu wchodzi niezamieszkała wyspa Makunudhoo oraz część naturalnego atolu Tiladummati. Na wyspach Haa Dhaalu znajduje się najwyższy „szczyt” Malediwów, liczący sobie aż 3 m n.p.m.
 • Shaviyani Atol – składa się z ponad 50 wysp, spośród których jedynie 16 jest zamieszkałych. Atol znany też jest jako główne miejsce wylęgu żółwi, które właśnie tu znajdują najlepsze warunki do życia.
 • Noonu Atol – od północy region graniczy z Atolem Shaviyani. W ostatnich latach podjęto decyzję o rozbudowie infrastruktury turystycznej na dwóch wyspach – Maavelavaru i Randheli.
 • Lhavivani Atol – jest to jeden z największych atoli na Malediwach. Spośród ponad 50 wysp, wchodzących w skład Atolu Lhaviyani, jedynie 5 jest zamieszkałych.
 • Raa Atol – składa się z 16 wysp, ale tylko na jednej z nich znajduje się hotel. Wokół Atolu Raa rozciąga się wielobarwna i nienaruszona rafa koralowa, w odległości 80-250 metrów od wybrzeża.
 • Baa Atol - składa się z 70 wysp, z czego tylko 10 z nich jest zamieszkałych. Od maja do czerwca w okolice wysp przypływają manaty i niegroźne rekiny wielorybie.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Kulhudhuffushi, Naifaru, Ungoofaaru.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Meedhupparu, Kulhudhuffushi, Naifaru, Ungoofaaru.

Geografia i przyroda

Atole Północne, jak cały archipelag, powstały praktycznie w całości z korali porastających oceaniczne podmorskie grzbiety łańcuchów wulkanicznych. Są obszarami nizinnymi, z ubogą fauną ze względu na niewielką powierzchnię wysp i dużą gęstość zaludnienia. Dominującą formacja roślinną są lasy tropikalne. Atole Północne leżą w strefie klimatu podrównikowego, opady deszczu są tam niższe niż w pozostałych atolach, jednak przekraczają wartość 1 500 mm. W tamtym rejonie wahania temperatury są wyższe i wynoszą 24°C - 32°C. Na temperaturę powietrza ogromny wpływ mają monsuny wiejące z północnego-zachodu w okresie od grudnia do marca i z południowego-wschodu od kwietnia do listopada. To jest powodem większych wahań temperatury na północy.

Historia

Pierwszymi osadnikami na archipelagu byli buddyści pochodzący ze Sri Lnki i południowych Indii. Ok. roku 1100 rządy na wyspach zaczęli sprawować sułtaniz dynastii Didi, którzy rządzili krajem do 1968 roku. Z biegiem lat islam zaczął coraz silnie zakorzeniać się i tym samym wyparł pierwotną religię – buddyzm. W XVI wieku władzę na wyspie chcieli przejąć Portugalczycy, w XVII wieku Holendrzy jedynka udało się do dopiero Brytyjczykom w 1887 rok. Malediwy do połowy XX wieku stały się protektoratem brytyjskim. W 1965 roku archipelag odzyskały niepodległość, najpierw jako sułtanat a potem jako republika Malediwy. W 1982 roku stały się członkiem Wspólnoty Narodów. Od 1978 roku dyktatorką władzę sprawuje Maumoon Abdul Gayoom.

Sport i rekreacja

 • Doskonałe warunki do nurkowania, przejrzysta woda i niezwykle bogata fauna wodna zachwycą każdego.
 • Atol posiada także kilka ciekawych miejsc do zwiedzania. Można tu znaleźć m.in. ruiny kapliczek buddyjskich (stup), będących pamiątkami po dawnych mieszkańcach wyspy oraz meczety liczące sobie 800 lat.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia malediwska (MVR), 1USD = 12,8 MVR, 1 EUR = 17,2 MVR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie jest wymagana dla obywateli Polski.
 • Czas – czas polski plus 4 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Północne Atole, Malediwy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  29°C
  opady:
  6.9 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  79%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  196°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  250°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.29°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  248°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.22°C max.28°C
  opady:
  9.7 mm
  wiatr:
  239°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  18:12

Północne Atole - klimat w Malediwy