Malediwy - wakacje już od 2429 zł

Na wakacje: Południowe Atole, Malediwy

Przewodnik turystyczny: Malediwy/ Południowe Atole

Umiarkowane opady deszczu
29°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h180°
Archipelag południowych Malediwów składa się z czterech administracyjnych atoli, do których należą m.in. Seenu Atol czy Gaafu Alifu Atol. Zachwycają one swoją egzotyczną i osobliwą przyrodą, a w szczególności pięknymi białymi plażami oraz nieskazitelnie czystą i lazurową wodą. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych - zwłaszcza nurkowania. Można tu znaleźć luksusowe hotele, malowniczo porozrzucane po niewielkich wyspach. Na Malediwach organizowanych jest wiele ciekawych wycieczek fakultatywnych, m.in. wyprawy łodzią na rafę koralową, podglądanie delfinów, czy romantyczne rejsy statkiem o zachodzie słońca.

Regiony

 • Gaafu Alifu Atol – położony w północnej części geograficznego atolu Huvadhoo, jednym z największych na świecie. Na wyspach znajduję się także kilka buddyjskich kapliczek – stup, kilka zabytkowych meczetów oraz figurki jednej z bogiń hinduistycznego panteonu.
 • Gaafu Dhaal Atol – położony w południowej części geograficznego atolu Huvadhoo. Spośród ponad 150 wysp zaledwie 10 jest zamieszkałych. Region znajduje się z dala od resortów i ośrodków wypoczynkowych, jednak dla miłośników przygód właśnie to stanowi zaletę.
 • Gnaviyani (Nyaviyani) Atol – najmniejszy region administracyjny Malediwów, w przeciwieństwie do pozostałych nie stanowi ona naturalnego atolu, a solidną pojedynczą wyspę.
 • Seenu Atol – najbardziej na południe wysunięty atol Malediwów składa się z 32 wysp, z których najbardziej znaną jest Wyspa Gan. Znajdują się tam luksusowe kurorty, często stanowiące jedyne zabudowania wysepek.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Fuvammulah, Vilingili, Thinadhoo.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Fuvammulah, Wyspa Gan, Vilingili, Thinadhoo.

Geografia i przyroda

Atole Południowe, jak cały archipelag, powstały praktycznie w całości z korali porastających oceaniczne podmorskie grzbiety łańcuchów wulkanicznych. Są obszarami nizinnymi, z ubogą fauną ze względu na niewielką powierzchnię wysp i dużą gęstość zaludnienia. Dominującą formacja roślinną są lasy tropikalne. Atole Południowe leżą w strefie klimatu równikowego, średni roczny opad deszczu wynosi ok. 2 500 mm. Cechują się wysokimi rocznymi temperaturami o niewielkich wahaniach w granicach 26°C – 30°C.

Historia

Pierwszymi osadnikami na archipelagu byli buddyści pochodzący ze Sri Lnki i południowych Indii. Ok. roku 1100 rządy na wyspach zaczęli sprawować sułtaniz dynastii Didi, którzy rządzili krajem do 1968 roku. Z biegiem lat islam zaczął coraz silnie zakorzeniać się i tym samym wyparł pierwotną religię – buddyzm. W XVI wieku władzę na wyspie chcieli przejąć Portugalczycy, w XVII wieku Holendrzy jedynka udało się do dopiero Brytyjczykom w 1887 rok. Malediwy do połowy XX wieku stały się protektoratem brytyjskim. W 1965 roku archipelag odzyskały niepodległość, najpierw jako sułtanat a potem jako republika Malediwy. W 1982 roku stały się członkiem Wspólnoty Narodów. Od 1978 roku dyktatorką władzę sprawuje Maumoon Abdul Gayoom.

Sport i rekreacja

 • Piękne, piaszczyste plaże, szumiące palmy, doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych są gwarancją niezapomnianego wypoczynku.
 • Atol posiada także kilka ciekawych miejsc do zwiedzania. Można tu znaleźć m.in. ruiny kapliczek buddyjskich (stup), będących pamiątkami po dawnych mieszkańcach wyspy oraz meczety liczące sobie 800 lat.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia malediwska (MVR), 1USD = 12,8 MVR, 1 EUR = 17,2 MVR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie jest wymagana dla obywateli Polski.
 • Czas – czas polski plus 4 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Południowe Atole, Malediwy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  29°C
  opady:
  6.9 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  79%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  196°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  230°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  250°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.29°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  248°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:12
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.22°C max.28°C
  opady:
  9.7 mm
  wiatr:
  239°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  18:12

Południowe Atole - klimat w Malediwy